Czy warto skorzystać z automatyzacji produkcji?

Listopad 14 2017 04:21PM

W obecnych czasach, jeżeli nasze przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją, jesteśmy zmuszeni korzystać z dobrodziejstw współczesnej technologii, a cały proces nie może się bez udziału maszyn.

Bez tego nie jesteśmy w stanie efektywnie konkurować na danym rynku. Automatyzacja produkcji to droga do tego, aby wytwarzać dobra szybciej, dokładniej, ale przede wszystkim – taniej. Czemu więc by tego nie wykorzystać?

Przeszłość

Od czasu zbudowania pierwszej taśmy montażowej, dążono do tego, aby pracownikowi znajdującemu się na danym stanowisku, ułatwić pracę w jak największym stopniu. Produkcja na masową skalę nie jest możliwa bez precyzji, ciągłości i prędkości wykonywania czynności, jakiej nie jest w stanie osiągać żaden, nawet najbardziej wykwalifikowany pracownik. Dziś, automatyzacja stoi na tak wysokim poziomie, jakim nie mogło się śnić wszystkim inżynierom, w których głowach ta idea zakiełkowała po raz pierwszy ponad sto lat temu.

Teraźniejszość

Wbrew pozorom, z tym hasłem nie wiąże się wyłącznie widok sterylnych hal i maszynami wykonującymi takie same sekwencje ruchów związanych przykładowo ze spawaniem czy klejeniem. Teraz, dostępne rozwiązania pozwalają na zwiększony zakres działań związanych z montowaniem, dozowaniem lub pakującym. Oczywiście to tylko maszyny, bierni wykonawcy poleceń. Ważniejszymi z nich są systemy informatyczne, które zapewniają nie tylko zaplanowanie procesu produkcji, ale też jej kontrolowanie i w razie wystąpienia nieprawidłowości, umożliwiają szybką korektę działania.

Właśnie kontrola jest najważniejszym czynnikiem, bez którego niemożliwe będzie uzyskanie odpowiedniej jakości i powtarzalności produkcji. Jest ona oparta o systemy wizyjne w postaci czujników, a dzięki nim szybko można wyłapywać błędy występujące przy produkcji. Są one w stanie wyłapać nieprawidłowości takie jak niepożądane obiekty, niedokładne wywiercone otwory czy elementy o nieodpowiednich wymiarach.

Ostateczna kontrola wykonywana jest po całkowitym montażu i jest ostatecznym testem dla produktu. Tak skrupulatne działania prowadzą do tego, że każdy przedmiot opuszczający taśmę produkcyjną jest jednorodny i możliwość wystąpienia wadliwych egzemplarzy  jest minimalna.

Przyszłość

Polscy przedsiębiorcy wciąż dość niechętnie patrzą na zrobotyzowanie ich fabryk. Panuje przekonanie, że jest to proces zbędny i zbyt kosztowny. To przekonanie jest błędne, gdyż korzyści płynące z takiej inwestycji mogą się nam zwrócić w dłuższym okresie i zwiększyć produkcję wieloseryjną do stopnia, który jest nie do osiągnięcia w tym momencie. Wystarczy spojrzeć na firmy zza granicy – czy ich wyniki finansowe mogą być wystarczającym świadectwem korzyści płynących z automatyzacji?

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Branża PR w Polsce szybko się rozwija

  Polski rynek PR rośnie w tempie ok. 9 proc. rocznie. To trzykrotnie szybciej niż...

 • Polacy wśród internautów najczęściej blokujących reklamy

  Na całym świecie ponad 200 mln internautów blokuje reklamy w przeglądarkach....

 • Ponad 7,5 mln polskich internautów blokuje reklamy

  Liczba polskich internatów blokujących reklamy szybko rośnie i przekracza już...

 • Dzieci spędzają średnio około 18 godzin tygodniowo w internecie

  Ponad połowa dzieci w wieku 10–15 lat ma urządzenia mobilne z dostępem do...

 • Większość internautów akceptuje mniej agresywne reklamy w sieci

  Reklama w internecie jest akceptowana przez większość odbiorców, o ile nie utrudnia...

 • Agencje PR nie są obecne w spółkach Skarbu Państwa

  Automatyzacja treści i schyłek mediów opiniotwórczych to jedne z ważniejszych...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.