W urzędzie jak na froncie, czyli jak przetrwać w administracyjnej machinie

Maj 16 2017 03:01PM

Chyba większość z nas na samą myśl o wizycie w jakimkolwiek urzędzie i załatwianiu tam własnych spraw od razu się denerwuje i przygotowuje się na taką okoliczność jak na wojnę. Co tu dużo kryć, wizyta w urzędzie często przypomina walkę z wiatrakami, do której trzeba się odpowiednio przygotować. Co warto wiedzieć wkraczając na terytorium administracyjnego przeciwnika?

Wnioskowanie dla cierpliwych

Przede wszystkim należy uzbroić się w wiedzę, właściwy zestaw dokumentów oraz dużą dawkę cierpliwości. Jak to zazwyczaj w urzędach bywa, złożony przez nas wniosek, skarga czy tez inna forma wnioskowania administracyjnego musi się po prostu uleżeć i zostać przetrawiona przez biurokratyczną machinę. O ile wyrobienie dowodu osobistego czy też prawa jazdy nie zabierze nam kilku cennych miesięcy, to już uzyskanie dofinansowania na rozkręcenie własnego biznesu czy też dużą inwestycję może przyprawić o większą ilość siwych włosów. Jeszcze gorzej jest na przykład w przypadku składania skarg administracyjnych i innych tego rodzaju zażaleń. Wówczas trzeba być przygotowanym na wszystko i zmierzyć się z zawiłą procedurą postępowania administracyjnego.

Postępowanie administracyjne

Już samo określenie – postępowanie administracyjne – brzmi groźnie. Z definicji, takie postępowanie to określony tryb działania organów administracji publicznej dotyczący praw i obowiązków podmiotów niepodporządkowanych w sposób służbowy tym organom. Są to również uporządkowane czynności procesowe, przeprowadzane przez organy administracyjne oraz inne podmioty tego postępowania, którego wynikiem ma być rozstrzygnięcie indywidualnej sprawy w drodze decyzji administracyjnej. Aby jeszcze bardziej zgłębić zawiłości tego postępowania warto sięgnąć po prawo administracyjne w Profinfo.pl. Jednak ostrzegam, jest to literatura wymagająca, przez którą przebrną wyłącznie wybrane, konsekwentne i cierpliwe jednostki.

Administracyjna perfekcja

Przebrnięcie przez wstępne procedury administracyjne to tylko połowa sukcesu. Nawet, jeżeli nasz wniosek jest dobrze wypełniony, został przyjęty i zarejestrowany, to musimy być zawsze przygotowani na niespodziewany kontakt z urzędnikiem, który zażąda dostarczenia jeszcze większej ilości dokumentów, o których nie mieliśmy wcześniej pojęcia. Zdarzają się bowiem kuriozalne sytuacje, w których urzędnik dopatrzył się błędu w druku na naszym zaświadczeniu, niewyraźnej pieczątki przystawionej na wniosku lub braku notarialnego poświadczenia jakiejś błahej, niezwiązanej z wnioskiem sprawy. Wówczas administracyjna zabawa zaczyna się od początku.

Jak to w polskiej rzeczywistości administracyjnej bywa, aby coś załatwić musimy dysponować mnóstwem czasu i niewyczerpanymi złożami cierpliwości, a i tak może się okazać, że nasza sprawa nie zostanie terminowo ani pozytywnie rozpatrzona. Oczywiście, nie wszystkie urzędy to terytorium wroga, jednak w większości przypadków to samotna walka z góry skazana na niepowodzenie.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Polacy wolą kupować własne mieszkania, niż je wynajmować

  Niespełna 5 proc. Polaków wynajmuje mieszkanie na rynkowych zasadach. Ponad 80...

 • Rewolucja na rynku najmu

  Najemcy biur oczekują coraz nowocześniejszych koncepcji w wynajmie powierzchni....

 • Inwestycje w nieruchomości coraz popularniejsze

  Z racji na niskie oprocentowanie lokat bankowych Polacy coraz częściej inwestują...

 • Wynajmujemy apartament na wakacje – na co zwrócić uwagę?

  Wielu z nas, wyjeżdżając na wakacje, poszukuje swobody i prywatności, a mniej...

 • Wynajmujący w najlepszych lokalizacjach handlowych dyktują warunki mniejszym sieciom sklepów

  W Polsce działa już ponad 400 centrów handlowych. Właściciele najatrakcyjniejszych...

 • Wrzesień przyniósł ożywienie na rynku najmu. Nowe przepisy zmieniły sytuację lokatorów

  Wrzesień to dla studentów ostatni dzwonek na znalezienie lokum przed rozpoczęciem...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.