Dokładność maszyn cnc? Jak jest mierzona i na co zwrócić uwagę?

Listopad 20 2017 11:37AM

Przy wyborze konkretnej maszyny do zakładu produkcyjnego, często jednym z najważniejszych kryteriów jest dokładność obrabianych materiałów. Precyzje maszyn cnc określa kilka czynników m.in. prostoliniowość posuwów czy prostopadłość osi. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, dopasowując maszynę do konkretnej produkcji?

Maszyny sterowane numerycznie – CNC, wykorzystywane są najczęściej do obróbki różnego rodzaju materiałów. Znajdują swoje zastosowanie nie tylko w dużych zakładach produkcyjnych, ale także w mniejszych warsztatach. W celu zapewnienia jak największej wydajności i efektywności produkcji, maszyny  dostosowywane są do danego rodzaju produkcji i muszą charakteryzować się nie tylko wysoką jakością, ale także dokładnością. Ta ostatnia cecha przejawia się poprzez kilka czynników: prostopadłość osi, prostoliniowość posuwów, rozdzielczość pozycjonowania, ale także jego powtarzalność i dokładność.

Jak określić precyzję maszyn?

Prostoliniowość posuwów określa maksymalną odchyłkę drogi narzędzia od prostej na danym dystansie konkretnej osi. Prostopadłość osi natomiast definiuje maksymalną odchyłkę toru prostopadłego danej osi, względem do osi odniesienia na danym dystansie. Parametr rozdzielczości, w tym wypadku pozycjonowania, jest iloczynem rozdzielczości napędów i skoku śruby (jest to najmniejsza wartość, o jaką może przemieścić się konkretna oś w stosunku do możliwości napędu). O sztywności natomiast mówimy w kontekście wartości odgięcia się maszyny podczas przyłożenia danej siły w najmniej korzystnym położeniu osi.

Z wyżej wymienionych cech wynika zatem, że całkowity błąd samego pozycjonowania głowicy jest sumą wszystkich wymienionych błędów. Możliwe jest, że pojawiające się błędy będą się samodzielnie neutralizować, jednak jest to bardzo optymistyczne podejście. Inną kwestią jest rozszerzalność  termiczna. W przypadku stali wynosi ona ok. 0.01mm/m na każdy stopień Celsjusza. W sytuacji zwiększenia temperatury z 10 do 30 stopni, śruba rozszerzy się aż o 0.2mm/m.  Większy problem natomiast może pojawić się przy obróbce aluminium, która posiada rozszerzalność termiczną około trzy razy większą niż stal. Wtedy pojawiają się duże komplikacje, co do zachowania tolerancji, zwłaszcza przy długich detalach.

Duża część z wymienionych wyżej błędów może także bezpośrednio wpływać na tzw. błąd statyczny. Jest on mierzony w danym punkcie, gdy maszyna jest w stanie spoczynku. Istnieje również błąd dynamiczny, który może pojawić się w czasie pracy maszyny – związany jest on z niedoskonałością napędów i interpolatora.

Podsumowanie

Wybierając maszynę do zakładu produkcyjnego oraz chcąc sprawdzić jej precyzję obrabianych materiałów warto wcześniej skontrolować wszystkie wyżej wymienione parametry. Pomocna może okazać się również prezentacja pracy maszyny, podczas której użytkownik będzie w stanie zweryfikować wszystkie niedokładności maszyny.

Skomentuj Post

Dodaj własny komentarz

 • Najnowsze

  Zobacz najnowsze i najważniejsze artykuły:

 • Polacy wolą kupować własne mieszkania, niż je wynajmować

  Niespełna 5 proc. Polaków wynajmuje mieszkanie na rynkowych zasadach. Ponad 80...

 • Rewolucja na rynku najmu

  Najemcy biur oczekują coraz nowocześniejszych koncepcji w wynajmie powierzchni....

 • Inwestycje w nieruchomości coraz popularniejsze

  Z racji na niskie oprocentowanie lokat bankowych Polacy coraz częściej inwestują...

 • Wynajmujemy apartament na wakacje – na co zwrócić uwagę?

  Wielu z nas, wyjeżdżając na wakacje, poszukuje swobody i prywatności, a mniej...

 • Wynajmujący w najlepszych lokalizacjach handlowych dyktują warunki mniejszym sieciom sklepów

  W Polsce działa już ponad 400 centrów handlowych. Właściciele najatrakcyjniejszych...

 • Wrzesień przyniósł ożywienie na rynku najmu. Nowe przepisy zmieniły sytuację lokatorów

  Wrzesień to dla studentów ostatni dzwonek na znalezienie lokum przed rozpoczęciem...

 • Polecane przez The Business Times:
 • Polecane przez The Business Times:

Pomysł Na Biznes

Jeśli chcesz, żeby biznes nie krył przed Tobą tajemnic warto na tym forum wymieniać się poglądami.

Biznes Plan

Biznesplany różnych firm, przykładowy biznes plan, gotowy biznes plan.

Inwestowanie

Giełda Papierów Wartościowych, Forex, Fundusze Inwestycyjne, Złoto i Surowce.
Agencja Marketingowa
© Times Press sp. z o.o. 2014 | Version 3.0.01.2014
Registered in Poland Registered office: Piastowska 46 lok.1, Jelcz-Laskowice, 55-220
www.BusinessTimes.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w serwisie,
ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie treści, które zawiera www.BusinessTimes.pl.